РЕШЕНИЕ

 

 

112                                       20.03.2012г.                   град Разград

 

                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Разградският районен съд 

На 09.03.2012 година

в публичното заседание  в следния състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:    Атанас Христов

Секретар:  Г.А.

Прокурор: 

Като разгледа докладваното от съдията АНД № 156 по описа за 2012г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от «К. - **» ЕООД, против НП № 1927-17004856 от 10.02.2012г., на  директор на офис Р. при ТД на НАП - В., с което на жалбоподателя, за нарушения на чл.7 ал.3  КСО са наложени три имуществени санкции в размер от по 500 лв.  на осн. чл.355  ал.1 от КСО.  Моли се за отмяна на НП.

В съдебното заседание на РРС, при редовност в призоваването за жалбоподателят не се явява представител. Депозирана е писмена молба с която се поддържа жалбата.

Представителят на наказващия орган ТД на НАП – В. офис-Р., изразява становище за неоснователност на жалбата.

За РРП, при редовноств призоваването, не се явява представител и не вземат становище по жалбата.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, становищата на страните и след проверка на обжалваното наказателно постановление, констатира следното:

Като подадена в срок  от надлежна страна  и срещу  акт, подлежащ на съдебно  обжалване, жалбата е допустима. Разгледана по същество, същата се явява неоснователна.

Срещу жалбоподателя бил сътавен АУАН, от инспектор по приходите  при Териториална дирекция на НАП гр.В. офис гр. Р., за това,че при извършена проверка на 12.12.2011г в ИРМ Р. при ТД на НАП В., е установено, че жалбоподателят в качеството си на работодател и осигурител не е внесъл по сметката на ТД НАП В. дължимите остгурителни вноски за ДОО за м. Юни, Юли и Август 2011г., които са за сметка на осигурителите и осигурените лица в законосустановения срок по чл. 7, ал. 3 КСО. Дължимите възнаграждения за :

 м. Юни 2011г. са начислени  на 29.07.2011г., но не са изплатени. Осигурителните вноски за ДДО за месец Юни 2011г – 203.23 лв не са внесени в законоустановения срок  - до края на месеца следващ месеца през който е положен труда, т.е. до 31.07.2011г.

м. Юли 2011г. са начислени  на 31.08.2011г., но не са изплатени. Осигурителните вноски за ДДО за месец Юли 2011г – 246.17 лв не са внесени в законоустановения срок  - до края на месеца следващ месеца през който е положен труда, т.е. до 31.08.2011г.

м. Август 2011г. са начислени  на 30.09.2011г., но не са изплатени. Осигурителните вноски за ДДО за месец Август 2011г – 203.23 лв не са внесени в законоустановения срок  - до края на месеца следващ месеца през който е положен труда, т.е. до 30.09.2011г.

Актосъставителят квалифицирал процесните нарушения по чл. 7, ал.3 КСО.

Представителят на жалбоподателя подписал АУАН без възражения.

Въз основа на съставения акт, административно-наказващият орган е издал обжалваното НП като е възприел изцяло констатациите, описани в него, и е приел, че са нарушени посочените в гореописания АУАН правни норми, и наложил на жалбоподателя процесните санкции.

По доказателствата.

По изложените обстоятелства не се спори, като съдът намира посочената фактическа обстановка за безспорно установена. Същата се доказва от събраните по делото писмени доказателства приложени към административнонаказателната преписка и в с.з., показанията на актосъставителя, които са логични последователни и кореспондиращи, с останалите доказателства.

Изложените фактически обстоятелства обуславят от правна страна следното:

В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. АУАН и НП са издадени от компетентни органи, по предвидения в закона ред и форма.

Следва да се отбележи, че липсата на парични средства за изпълнение на това задължение, не освобождава длъжника от отговорност /арг. от чл.81 ал.2 от ЗЗД/. Липсата на финансов ресурс не е оневиняващо жалбоподателя  обстоятелство. Очевидно същите съображения е имал предвид и законодателят, когато е създал новото правило на чл. 7, ал. 3 КСО, според което, в случаите когато възнагражденията са начислени, но не са изплатени, осигурителят внася осигурителните вноски по ал. 1 - 2 до края на месеца, през който е месеца, следващ месеца, през който е положен трудът.

Осигурителят в случая е жалбоподателят, който е задължен, да внася осигурителните вноски на наетите физически лица, в какъвто смисъл е и дефиницията на чл.5 ал.1 КСО. В този смисъл именно наказаното лице е субект на това задължение. Нарушението са били правилно квалифицирани по чл.355 ал.1 от КСО, като е наложено минималното предвидено наказание – в случая имуществена санкция в размер на по 500лв. за всяко едно нарушение, не може да се поставя въпрос за нейното намаляване.

 Извършените нарушения са формални, в случая е без значение какъв е размерът на невнесените осигуровки от работодателя, както и дали са били прекратени здравноосигурителните права на работниците в следствие невнасянето на осигуровките.

Поради изложените съображения, наказателното постановление като правилно и законосъобразно, следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът,

 

                                    Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 1927-17004856 от 10.02.2012г.,  на директора на офис Р. при Териториална дирекция на НАП гр.В..

Решението подлежи на обжалване пред Разградски административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                       Районен съдия: