Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

Номер  122,  05.04.2012 година,  Град  Разград

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Разградският районен съд                                       

На тринадесети Март, 2012година

В публичното заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Николай Борисов

Секретар: Ж.Р.

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията административно наказателно дело 1108 по описа за 2011година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от „ Пени Маркет България” ЕООД – с. Столник, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление с. С, общ. Е. П, обл. Софийска, представлявано от П. К. и В. Ф. - Управители, чрез процесуален представител, против  наказателно постановление № 25-2501628/21.11.2011г. на Директор на Дирекция “Инспекция по труда” - гр. Търговище, с което на основание чл.416, ал.5  във връзка с чл.413, ал.2 от КТ, в качеството му на работодател е наложена имуществена санкция в размер на 1600 лв., за нарушение на чл.173, ал.1 от Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване /обн. ДВ бр.88/1999г./, в която счита същото за незаконосъобразно, постановено при съществени нарушения на материалния и процесуалния закон, по същество навежда доводи за липса на нарушение, както и за нарушение на мл.40 до чл.44 от ЗАНН и 57 от ЗАНН, счита случая за маловажен, моли съда да отмени обжалваното НП, алтернативно да приложи разпоредбата на чл.415,б.”в” от КТ.

Въззиваемата страна – Дирекция “ИТ” гр.Разград, счита жалбата за неоснователна, а наказателното постановление за законосъобразно, поради което моли да бъде потвърдено.

Разградският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното: На 11.10.2011г. контрлни органи от Д „ ИТ” – Тарговище, М. М. ст. Инспектор, Кр. К. – гл. инспектор и Ан. С. – гл. инспектор, в присъствие на управител на магазин „ Пени Маркет България – Г. И. Г., извършили проверка по работни места в търговски обект – магазин „ Пени Маркет България” ЕООД – Разград по спазване на трудовото законодателство. При проверката констатирали множество нарушения, едно от които, че „ няма звукова сигнализация и светлинна сигнализация на хидравличната товарна рампа”. Констатациите отразили в Констативен протокол  от същата дата.

На 31.10.2011г. в офис в гр. Разград на  Дирекция “Инспекция по труда” - гр. Търговище, ст. Инспектор в ДИТ – Търговище - М. М. и гл. инсп. в ДИТ – Търговище – Кр. К. в присъствие на упълномощено от жалбоподателя лице – инж. О. В., извършили проверка по документи по спазване на ЗЗБУТ и КТ по отношение на процесния обект. За проверката е изготвен Протокол № 794/31.10.2011г., в който под т.10 е констатирано нарушение, че „ хидравличната товарна рампа на магазина не е снабдена със светлинна и звукова сигнализация, свързана с безопасността на труда, в нарушение на чл.173, ал.1 от Наредба №7 на МТСП и МЗ /обн. ДВ бр.88/1999г./. Съответно в предписанията в протокола в т.10, било дадено задължително предписание хидравличната товарна рампа в магазина да бъде снабдена със цзвукова и светлинна сигнализиция в срок до 30.11.2011г. За това констатирано нарушение на работодателя, в присъствие на св.Кр. К. и на упълномощеното лице бил съставен АУАН № 25-2501628/31.10.2011г., в който нарушението било описано по посочения по – горе начин, квалифицирано като такова по чл.173, ал.1 от Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване /обн. ДВ бр.88/1999г./. АУАН подписан от упълномощеното лице без възражения и редовно връчен. В тридневния срок по ЗАНН, нарушителят не е депозирал възражение срещу АУАН.

На 21.11.2011г. било издадено и процесното НП, в което нарушението е описано по идентичен начин, квалифицирано като такова по чл.173, ал.1 от Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване /обн. ДВ бр.88/1999г./, а адм. наказващият орган на основание чл.416, ал.5 във връзка с чл.413, ал.2 от КТ, наложил на жалбоподателя адм. наказание „ имуществена санкция” в размер на 1600,00лв. НП било връчено по пощата на жалбоподателя на 05.12.2011г., жалбата срещу него постъпила при административнонаказващия орган на 13.12.2011г. с пощенско клеймо от 12.12.2011г.

Св. М. М.,***., заявява, че работи в Д”ИТ” като „ Старши инспектор” и по същество потвърждава изложеното в АУАН, а именно, че при извършване на проверката по работни места в контролирания обект е установено, че хидравличната товарна рампа, не е оборудвана сс звукова и светлинна сигнализация. В близост до нея се забелязва остатък от бутон, от който се подават две ел. жици.

Жалбоподателят по същество не оспорва фактическите констатации така както са отразени в АУАН, респективно в обжалваното НП.

Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът намира за установено от правна страна следното:

Като подадена в срок от лице имащо право на жалба, против акт подлежащ на съдебен контрол по реда на ЗАНН, жалбата е допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

Наказателното постановление, както и Актът за установяване на допуснатото от жалбоподателя административно нарушение, са съставени в предвидените за това срокове, от надлежен орган и при спазване на изискуемите се за тяхната валидност форма и съдържание. Констатираното от проверяващия орган административно нарушение е надлежно индивидуализирано,  като са посочени дата и място на извършване, съдържа се кратко описание на нарушението от фактическа страна, посочени са конкретните законови разпоредби, нарушени с това деяние и съответните норми, въз основа на които следва да се ангажира административнонаказателната отговорност на нарушителя. От изложеното, съдът намира, че с процесното НП ясно, точно и конкретно от фактическа и правна страна са посочени предпоставките и основанията, и всички необходими елементи, които определят и индивидуализират  административното нарушение, вменено във вина на нарушителя, поради което по своята форма и съдържание, то отговаря на изискванията на чл.57, ал.1 от ЗАНН от формална страна.

Събраните в хода на адм.наказателното производство писмени и гласни доказателства,  не налагат извод за фактическа обстановка, различна от възприетата такава от наказващия орган.

Относно възраженията на жалбоподателя, съдът счита, че същите са неоснователни. От събраните доказателства безспорно е установено, че към датата на проверката по работни места в контролирания обект е налице нарушение съгласно чл.173, ал.1 от Наредба №7 на МТСП и МЗ /обн. ДВ бр.88/1999г./, работодателят / качество, което не се оспорва от жалбоподателя/ не е изпълнил административното си задължение да изпълни необходимото, така щото да създаде здравослвни и безопасни условия на труд, като обезопаси хидравличната товарна рампа със звукова и светлинна сигнализация. Възраженията за процесуални нарушения, довели да нарушаване правото на защита на жалбоподателя по точно при съставяне на АУАН, описание на нарушението, както и при издаване на обжалваното НП, не се споделат от съда. Административно-наказателната отговорност е лична, като в ЗАНН са уредени правила за лично участие - лично при физическите лица или чрез представляващия при юридическите. В процесния случай, доколкото нарушителят няма качество на физическо лице, то няма законова пречка да бъде представляван от управителите или от упълномощено от тях лице – О. В., в тази връзка не са нарушени правата на жалбоподателят. Липсата на втори свидетел е нарушение, но не е съществено, т. к. допускането му не се е отразило на правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, което сочи на неоснователност възраженията на процесуалния представител на жалбоподателя в този смисъл.

Съдът намира за адекватно наложеното наказание. Наложеното наказание е към  предвидения минимум с оглед несъмненото извършване на нарушението, отчетени са неговата тежест, подбудите за извършването му и другите смекчаващи вината обстоятелства от административнонаказващия орган който правилно е определил наказанието на жалбоподателя.

По изложените съображения обжалваното НП се явява правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.     

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р      Е      Ш     И      :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 25-2501628/21.11.2011г. на Директор на Дирекция “Инспекция по труда” - гр. Търговище, с което на основание чл.416, ал.5  във връзка с чл.413, ал.2 от КТ, на „ Пени Маркет България” ЕООД – с. С., ЕИК *****, със седалище и адрес на управление с. Столник, общ. Елин Пелин, обл. Софийска, представлявано от П. К. и В. Ф. - Управители в качеството му на работодател е наложена имуществена санкция в размер на 1600 лв., за нарушение на чл.173, ал.1 от Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване /обн. ДВ бр.88/1999г./, като правилно и законосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Разградски административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

Районен съдия: