Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

                   552                                        21. 12.2015 година                                 град Разград

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД 

На двадесет и четвърти ноември                                    две хиляди  и петнадесета година

В публичното заседание в следния състав        

                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Константин Косев

Секретар: П.Т.

прокурор ......................,

като разгледа докладваното от съдията 

НАХДело                                         731                                           по описа за  2015 г.

 

            За да се произнесе, съдът съобрази следното:

             Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Постъпила е жалба от В.Б.И. ***, против наказателно постановление № *** от 05.09.2015 г.  на Началник на Областен отдел “Аавтомобилна администрация” гр. Разград, с което за нарушение на чл.34, §.1 изр.3, предл.1 от Регламент 165/2014 и на основание чл.93в, ал.10, предл.1, т.1, от Закона за автомобилните превози на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 1500 лв. Жалбоподателят моли наказателното постановление, като незаконосъобразно да бъде отменено изцяло.

           В съдебното заседание на РРС жалбоподателят не се явява и не изпраща представител.

            За наказващия орган не се явява представител.

            Разградският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

                Като подадена против акт подлежащ на съдебен контрол, жалбата е допустима.  Разгледана по същество същата е основателна.

                                       С обжалваното Наказателно постановление № *** от 05.09.2015 г.  на Началник на Областен отдел “Аавтомобилна администрация” гр. Разград за нарушение на чл.34, §.1 изр.3, предл.1 от Регламент 165/2014 и на основание чл.93в, ал.10, предл.1, т.1, от Закона за автомобилните превози на жалбоподателя В.Б.И. *** е наложено административно наказание глоба в размер на 1500 лв. Същото наказателно постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение №***/23.07.2015г., съставен  от  инспектор при Регионална дирекция “Автомобилна администрация” гр. Разград. В акта и НП се сочи, че жалбоподателят е спрян за проверка на 23.07.2015г. около 07,30 часа в обл. Разград, на път І-2, км.88+200, до разклон за с. Бели Лом,  като водач на товарен автомобил ДАФ 95ХФ430 с рег. №ТХ0165ХМ, категория №3  и прикачено към него полуремарке “Рендерс СКМ3437С” с рег. №ТХ8690ЕХ. Жалбоподателят  извършвал обществен превоз на товари, като имал  заверено копие към Лиценз за международен автомобилен превоз на товари и пътен лист  с отразен маршрут на движение от Пристанище Варна Запад до гр. Сеново. Автомобилът бил оборудван с аналогов тахограф “VDO Kienzle 1318-27” със сериен №2709056. При проверката било установено, че водачът използвал тахографския лист от 19.07.2015г. за период от време по-дълъг от този, за който е предназначен, като това  е довело до загуба на данни.

Пред РРС е разпитана като свидетел актосъставителката М. М. - Д., която в показанията си потвърждава изложените в акта и НП обстоятелства. Автомобилът се управлявал от жалбоподателя. Същият представил тахографските си  листи от предходен период и относно тахографския лист от 19.07.2015 г. било установено, че е ползван за период по-дълъг от нормативноустановеният период от 24 часа – върху тахографският лист имало натрупване на данни, т.е. след като  тахографският лист е отчел един период от 24 часа, то ползването на същия тахографски лист е продължило и се е получил нов запис на данни върху записаните в първоначалния период от 24 часа. От самия тахографски лист, по думите на свидетелката, не може да се установи точно колко над нормативния период е продължило ползването му и всъщност е налице загуба на данни, поради неправомерното ползване на тахографския лист. В самия тахографски лист, видно от приложеното копие, е отразено, че ползването му е приключило на 20.07.2015г. Тези обстоятелства не са спорни и съдът ги намира за установени по несъмнен начин.

                 Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът намира за установено от правна страна следното: Съдът намира, че при издаването на АУАН и НП са допуснати нарушения на процесуалните правила, които налагат отмяна на НП. Това е така защото в НП не е отразена в пълнота релевантната фактическа обстановка. Сочи се, че жалбоподателят е използвал тахографски лист за период по дълъг от допустимия и това е довело до загуба на данни.  Не се сочи обаче продължителността на този период поне като дати. Така не може да се прецени дали действително става дума за период надхвърлящ нормативноустановения. Посочено е единствено, че става дума за тахографският лист от 19.07.2015г., но от текста на НП не я ясно кога е приключило това използване – кой е крайният момент като календарна дата. Това са съществени релевантни обстоятелства, които всъщност обуславят цялостния фактически състав на нарушението – използване на тахографския лист за съответн отрязък от време извън допустимия. Какъв е обаче този отрязък от време извън допустимия от НП не е ясно. Санкционираното лице е било лишено от възможността да научи какво му се вменява от фактическа страна и да организира защитата си. Дори и да не може да се установи като часово време кога точно  е приключило ползването на тахографският лист, то при всички случаи  този момент е установим като календарна дата. Затова и в акта и НП е следвало точно да се отрази откога до кога е продължило ползването на тахографския лист като дати, защото това именно е времето на извършване на нарушението, което е задължителен реквизит на НП. От събраните доказателства се установява, че ползването на тахографският лист е продължило и на 20.07.2015 г., което означава, че именно тази дата се явява датата на нарушението или поне част от периода, в който то е извършено. Това обаче не отразено в НП. В този смисъл доводът на жалбоподателя в жалбата, за неяснота на НП в това отношение е основателен. Наказателното постановление страда от порок в този смисъл, който не може да бъде отстранен чрез изясняване на фактическата обстановка в пълнота в съдебното заседание. Поради всичко това съдът намира, че в НП не са отразени в необходимата пълнота обстоятелствата, при които нарушението е извършено, с което е нарушен чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, което налага отмяна на НП като незаконосъобразно.

            Водим от горното Съдът

                                                               Р     Е     Ш     И :

           ОТМЕНЯВА  Наказателно постановление № *** от 05.09.2015 г.  на Началник на Областен отдел “Автомобилна администрация” гр. Разград, с което за нарушение на чл.34, §.1 изр.3, предл.1 от Регламент 165/2014 и на основание чл.93в, ал.10, предл.1, т.1, от Закона за автомобилните превози на жалбоподателя В.Б.И. *** е наложено административно наказание глоба в размер на 1500 лв.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Разградски Административен съд в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                      

                                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: