МОТИВИ към решение № 131/04.04.2018г. по АНД № 179 по описа за 2018година на РРС.

Производството е по реда на глава 28 от НПК.

Постъпило е постановление от 29.12.2017г., с което по реда на чл.375 от НПК се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемия Й.Г.М. *** по реда на чл.78а от НК за извършено от него престъпление по чл. 345, ал. 2 вр. ал. 1 НК.

Нарушителят се явява в с.з., като не оспорва фактическите обстоятелства, изложени в акта, признава се за виновен и съжалява за случилото се.

Представителят на РП-Разград поддържа постановлението и предлага нарушителят да бъде признат за виновен в извършеното от него престъпление, като бъде освободен от наказателна отговорност и му бъде наложена глоба в минимален размер по реда на чл.78а от НК.

Разградски районен съд, след като съобрази представените писмени и устни доказателства по делото, намира за установено от фактическа страна следното :

Подсъдимият  Й.Г.М. е правоспособен водач на МПС /от 1982 г./ и притежава СУМПС № 283409059, издадено на 04.09.2017 г. от ОД на МВР - гр. Разград. Същият притежава и ползва лек автомобил „Ситроен Ивейжън“ с номер на рама**, който бил с немска регистрация, валидна до 20.10.2017г. След тази дата и до настоящия момент /видно от приложеното писмо - л. 44/ подсъдимият М. не е регистрирал горепосоченото МПС в Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - гр. Разград.

На 12.01.2018 г., около 17.15 часа, подсъдимият  Й. М. се движел със същия лек автомобил като се намирал на кръстовището на улиците „В. Левски“ и „Хр. Ботев“ в гр. Цар Калоян, обл. Разград. Тогава бил спрян за проверка от св. К. Т. Д. - младши ПИ в сектор „ОП“ при РУ на МВР - Разград, който заедно с колегата си св. П. Д. П. провеждали специализирана полицейска операция, свързана с предотвратяване и установяване на нарушения на Закона за движението по пътищата /ЗДвП/.

След проверка на личната карта на водача полицейските служители установили самоличността му. Подсъдимият Й.М. представил свидетелство за регистрация на автомобила германски образец, от което било видно, че поставените табели с регистрационните номера са с изтекъл срок на валидност - до 20.10.2017 г. /това било отразено - изписано и на самите табели/.

Свидетелите извършили проверка и установили, че лекият автомобил не е регистриран по надлежния ред в Р. България.

За констатираните нарушения свид. Кр. Д. съставил на подсъдимия И. М. АУАН с бл. № 881943/12.01.2018г.

Описаната фактическа обстановка съдът приема за установена по безспорен и несъмнен начин въз основа на всички събрани на БП писмени и гласни доказателства, които са единни и непротиворечиви, поради което съдът ги кредитира изцяло.

Предвид изложеното от правна страна съдът намира, че с деянието си, при пряк умисъл, подсъдимият Й.Г.М. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 345 ал. 2 във вр. с ал. 1 НК.

От обективна страна подсъдимият Й.Г.М. е осъществил изпълнителното деяние на горепосоченото престъпление защото на инкриминираната дата, време и място той управлявал МПС - лек автомобил „Ситроен Евейжън“, с номер на рама -**, което не е регистрирано по надлежния ред, предвиден в чл. 140 от Закона за движението по пътищата и НАРЕДБА № 1-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, издадена от министъра на вътрешните работи.

Съгласно разпоредбата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, по пътищата отворени за обществено ползване се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер поставени на определените за това места, а съгласно ал. 2 на същия член - условията и редът за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, се определя с наредба на министъра на вътрешните работи, съгласувано с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на отбраната, именно горепосочената Наредба I- 45/24.03.2000г.

Престъплението по чл. 345, ал. 2 от НК е формално и за съставомерността му не е необходимо настъпването на други последици извън осъществяването на самото изпълнително деяние.

От субективна страна подсъдимия Й.Г.М. е действал в условията на пряк умисъл.

Предвид обстоятелството, че за това умишлено престъпление се предвижда наказание “лишаване от свобода” до 1 година, чистото съдебно минало на Й.Г.М., както и че с деянието няма причинени имуществени вреди, съдът намира, че нарушителя следва да бъде освободен от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК, като бъде ангажирана административната й такава, а именно глоба. При определяне и индивидуализиране на наказанието, което е в размер на минимума- 1000 лв., съдът отчете степента на обществена опасност както на деянието, така и на дееца, поради което намира, че така наложената глоба се явява справедлива и съответна на извършеното.

По този начин ще бъдат постигнати в най-пълна степен целите на наказанието и най-вече специалната превенция.

По изложените съображения, съдът постанови решението си.

 

 

Районен съдия: