Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

Номер  486                          29.11.2018г.                          Град  Разград

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Разградският районен съд                                        наказателен  състав

На седми ноември                                            Година 2018

В публичното заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРОТЕЯ ИВАНОВА

Секретар: Живка Ранкова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията Доротея Иванова

административно наказателно дело номер 689 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Р.Г.С. ***- 1873- 000222/03.09.2018г. на Началник сектор към ОД МВР- Разград, РУ Разград, с което на основание чл.177, ал.1, т.3, б.а от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лв. за нарушение на чл.102, т.2 от същия закон. В жалбата сочи, че НП е неправилно и незаконосъобразно, постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, а наложеното наказание е явно несправедливо. Сочи, че нарушението не е индивидуализирано от обективна страна съобразно изискванията на закона, освен това изложеното не отговаря на обективната истина, а липсват и мотиви за определянето на размера на наказанието, поради което моли НП да бъде отменено изцяло, алтернативно да бъде намален размера на глобата. В с.з. проц.представител- адв.П. заявява, че поддържа жалбата на посочените основания, като уточнява, че не е доказано времето, мястото и въобще извършването на нарушението от страна на подзащитния й като баща на малолетния Г. Р., тъй като не е установено какви точно действия или бездействия той е извършил, за да намери приложение разпоредбата на чл.26, ал.3 от ЗАНН.

Въззиваемата страна – ОДМВР- Разград, счита жалбата за неоснователна, а издаденото НП за правилно и законосъобразно, поради което моли да бъде потвърдено. Навежда доводи, че нарушението е описано в АУАН и НП изчерпателно и пълно, в резултат на което родителят следва да понесе административнонаказателна отговорност за това, че е предоставил управление на МПС на непълнолетно лице. Дори и да са налице нарушения на процесуалните правила, то те не са в такъв интензитет, че да изискват отмяна на НП.

Районна прокуратура гр.Разград при редовност в призоваването, не се явява представител в с.з. и не заявява становище по жалбата и по НП.

Разградският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Обжалваното НП е издадено въз основа на АУАН от 21.08.2018г. съставен срещу жалбоподателя за това, че „на 13.08.2018г. около 13.54ч. в с.Балкански по ул.*****, пред дом № 12 се установи, че в качеството си на собственик на л.а.Тойота Ланд Крузер с рег.№ ****** го предоставя за управление на малолетния си син Г. Р. Г. с ЕГН **********, който е неправоспособен водач, с което виновно е нарушил чл.102, т.1 пр.3 от ЗДвП“.

Обстоятелствата по акта са отразени и в самото НП, поради което на основание чл.177, ал.1, т.3 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 300лв. за нарушение на чл.102, т.1 от същия закон.

Към преписката освен цитираните АУАН и НП, са представени и контролен талон, заповед за определяне на компетентни лица, жалба от Е. М. Д., О. Х. Х. и Ц. Н. Н., справка за регистрираните МПС на името на жалбоподателя.

В подкрепа на твърденията си жалбоподателят представя трудов договор 1/22.08.2016г., че работи като полски пазач във ******** ООД с.Л. и служебна бележка от работодателя, че е бил на работа във фирмата на 22.07.2018г. и на 13.08.2018г.от 08 до 22 часа.

По делото е разпитан актосъставителя св.Ц., който по същество потвърждава изложеното в АУАН, като уточнява, че имало подадена жалба от трима жители на селото, в която сочат, че сина на Р.- Г. управлява МПС, като единия от подалите жалба- М. предоставил и два диска, на които било записано как детето управлявало две различни МПС- та. От записите се виждали датата и часа, когато това е станало. Съставил актове както на детето за констатираното нарушение на чл.150 от ЗДвП, така и на бащата за нарушение на чл.102, т.1 от ЗДвП.

Въз основа на така изложените фактически обстоятелства, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу подлежащ на обжалване акт, а разгледана по същество се явява основателна и доказана.

Съдът констатира, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, но при съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като съставения АУАН, респ. и НП са издадени в нарушение на чл.26 от ЗАНН и описаното нарушение не е индивидуализирано от обективна и субективна страна съгласно изискванията на закона.

Съгласно цитираната разпоредба административнонаказателно отговорни са пълнолетните лица, навършили 18 години, които са извършили административни нарушения в състояние на вменяемост /ал.1/. Законодателят в ал.2 е предвидил и административнонаказателна отговорност и за непълнолетните от 16 до 18 години, когато те са могли да разбират свойството и значението на извършеното нарушение и да ръководят постъпките си. Ал.3 на същия член предвижда, че за нарушения извършени от малолетни, непълнолетни от 14 до 16 години и поставени под пълно запрещение, отговарят съответно родителите, попечителите или настойниците, които съзнателно са допуснали извършването им. Малолетни са лицата до 14 годишна възраст.

В случая от доказателствата по делото и от изложеното в НП и АУАН става ясно, че автомобила се е управлявал от малолетния син на жалбоподателя, но липсват каквито и да било доказателства, че жалбоподателят по някакъв начин му е предоставил въпросния ден /13.08.2018г./ автомобила, при положение, че в посочения час е бил на работа. Освен това в НП  е описано едновременно, че той е действал и като водач на МПС и като собственик на същото, което отново няма как да стане, предвид факта, че по същото време е бил на работа.

При положение, че се ангажира отговорността на жалбоподателя в качеството му на родител по чл.26, ал.3 от ЗАНН, то от обективна страна липсват изложени факти в тази насока, което отново води до съществено нарушение на процесуалните правила.

Задължение на административнонаказващият орган е да индивидуализира нарушението от обективна и субективна страна, като посочи съответните нарушени норми и състави на административни нарушения, което обаче в случая очевидно не е сторено.  

Ето защо НП се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено от съда.     

Воден от гореизложеното, съдът       

 

Р      Е      Ш     И      :

 

ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО НП № 18- 1873- 000222/03.09.2018г. на Началник сектор към ОД МВР- Разград, РУ Разград, с което на Радославов Г.С. *** на основание чл.177, ал.1, т.3, б.а от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лв. за нарушение на чл.102, т.2 от същия закон.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Разградски административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Районен съдия: